SuplementyTabletki rodzaje – historia, rodzaje i zastosowanie

31 sierpnia, 2021by admin
https://regnummilk.pl/wp-content/uploads/2021/08/Tabletki-rodzaje-–-historia-rodzaje-i-zastosowanie-1.jpg

Skąd wzięły się tabletki i jakie są ich rodzaje tabletki rodzaje Jeśli planujesz rozpocząć własną linię suplementów diety, musisz doskonale poznać dostępne na rynku produkty. Jednym z nich są tabletki. Czy wiesz jakie są ich rodzaje?

 

Popularnych – czy to jako suplementy diety, czy środki przeciwbólowe – tabletek nikomu nie trzeba przedstawiać. Wszyscy doskonale je znają i używają. Jaka jest historia tabletek i jakie są dostępne ich rodzaje na rynku? Jeśli planujesz rozpocząć własną produkcję suplementów diety, powinieneś znać odpowiedzi na te pytania!

 

Tabletki i ich historia

Tabletki, to nic innego, jak postać leku, którą najczęściej stosuje się doustnie. Zawierają one specyficzne substancje, które w określony sposób oddziałują na organizm człowieka. Najczęściej tabletki składają się ze specjalnie przygotowywanego, a następnie sprasowanego proszku. Taka forma podania sprawia, że w małej kapsułce możesz zamknąć odpowiednią ilość substancji aktywnych i pomocniczych. Produkując własne suplementy musisz pamiętać o tym, że każda z tabletek powinna zawierać odpowiednią ilość leku lub substancji aktywnej. Tylko dzięki temu zadbasz o to, aby produkt w odpowiedni sposób działał na organizm.

Jednak skąd wzięła się tabletka na rynku? Ten produkt zawdzięczamy brytyjskiemu wynalazcy Williamowi Brockedon’owi. Mężczyzna ten w 1843 roku opatentował specjalistyczne urządzenie, dzięki któremu możliwe było zamienienie odpowiedniego proszku w tabletce. Od tego czasu tabletka stawała się coraz bardziej popularna, aż w końcu prawie zmonopolizowała rynek leków i suplementów diety.

 

Rodzaje tabletek i ich zastosowanie

Powszechność i popularność tabletek sprawia, że ich dostępność jest bardzo wysoka. Spotkać je można zarówno w roli suplementów diety, ale także środków przeciwbólowych lub innego rodzaju leków. W związku z tym, kształt tabletki może być różny. Wszystko zależy od ilości i rodzaju substancji aktywnej. Tabletka może przybierać formę małych płaskich lub większych, wypukłych krążków. Bardzo często mają one również odciśnięty wzór lub napis.

Jeśli decydujesz się na produkowanie własnych suplementów diety musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Niezależnie od tego, jaki skład ma tabletka lub jaki przybiera kształt, powinna być ona zawsze jednolita i gładka.

Tabletki rodzaje

Tabletki różnią się także sposobem uwalniania substancji czy sposobem podawania. Na rynku dostępne są między innymi tabletki:

  • do połykania – to najczęściej stosowany rodzaj tabletek, który wyróżnia się szybkim czasem działania,
  • podjęzykowe – jej działanie polega na tym, że poprzez rozpuszczenie substancji pod językiem przenika ona do krwioobiegu – dzięki temu działa ona bardzo szybko,  
  •  do ssania – stosowane są najczęściej miejscowo, na błonę śluzową gardła i jamy ustnej,
  • uwalniające aktywną substancję w żołądku – to najczęściej wybierany rodzaj tabletek. Jej działanie rozpoczyna się w żołądku i jelicie cienkim.
  • o przedłużonym działaniu – ten rodzaj tabletek wyróżnia się tym, że działa znacznie dłużej w organizmie, niekiedy nawet do 24 godzin.